4 Temmuz 2015 Cumartesi

BENCE HERKES YAZMALI…
Öğrencilerime, danışanlarıma, simit aldığım simitçilere kısaca herkese yazmalarını tavsiye ediyorum. El attıkları şeyleri zirveye çıkarmaları gerektiği düşüncesinde ve daha önemlisi hissinde olan veya başarısız olmaktan ürken muhataplarım hemen “benden iyi bir yazar olur mu?” sorusunu soruyorlar. Ben de cevaben bu sorunun cevabını bilmediğimi, aslında “iyi bir yazar olma” kavramından ne anladıklarını da bilmediğimi söylüyorum. Fakat yazmanın en başta yazan kişiye nefes alma imkânı verdiğini söylüyorum. Sonrasında yazılanların mutlaka birilerinin zihnine, yüreğine dokunacağını anlatıyorum.

Bence herkes yazmalı… her gün birkaç cümle olabilir, paragraf da olabilir veya kocaman bir yazı olabilir. Kişi günlük tutabilir, başka bir isimle, yani bir müstearla yazabilir veya kendi adıyla yazabilir. Fakat bence herkes yazmalı.

Peki insanlar yazmaktan neden korkarlar? Bu soruya cevap olarak birkaç düşüncemi paylaşayım:

Yazmak, insanın kendisini önemsemesidir. Gurura kapılması, havaya girmesi veya başkalarını hor görmesi değil, kendisine lütfedilen bir hayat olduğunu ve bundan öğrendiklerini paylaşması gerektiğini kabul etmesidir. Bu anlamda kendisini önemseyen insan sayısı fazla değildir. Çünkü bu önemsemeyi, gururlanmakla karıştırırlar. Evet hayattan topladığımız şeyler, bize çok önemli gelmeyebilir, yaşadıklarımızdan çıkardığımız şeylerin veya bunların sadece dile getirilmesi bile, ummadığımız sayıda kişiye ilham ve cesaret verebilir.  

İkinci bir sebep de insanın kendisiyle yüzleşmesinin zor olmasıdır. Yazmak için kendinizi dinlemeniz, kendinizi anlamaya çalışmanız gerekir. Bu da yeni keşifler demektir. İnsanın kendisini keşfetmesi, kendisiyle ilgili kimi şeylerin farkına varması her zaman keyifli olmaz.  Yüzleştiği şeylerle baş edebilmesi de kolay olmayabilir, ama bilmek, farkında olmak, bilmemekten veya farkında olmamaktan daha iyidir.

Yazmak zaman ister. Zaman gerektirmeyen ne var ki? Bu da bize zor gelebilir. Fakat kısa cümleler de olsa, her gün birkaç satır yazmak mümkündür. Sonrasında kendinizi tutamayıp, paragraflar, denemeler yazacağınızdan eminim.

Gelelim yazmanın inceliklerine. İşin belki de en “gıcık” yanı budur. Zihninizdekileri-gönlünüzdekileri yazıya dökmenin çok da kolay olmadığını fark edersiniz. Kendinizi güzelce ifade etmek, yani okura ulaşmak ve sizi yalnız başına net bir şekilde anlamasını sağlamak emek ister. Fakat kalemi köle zannetmeden, onun huyunu suyunu anlayarak ve gerekirse, bu konuda destek alarak bu hedefe de ulaşabilirsiniz.

Herkes yazmalı diyorum kısaca.

-------------------------
-------------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI

Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

-------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder