1 Haziran 2016 Çarşamba

YAZARLARI MI OKURSUNUZ YOKSA ÇAPKINLARI MI?
Bir sosyal medya paylaşımında “idealist-düşünür mizaçlı birisi, bir çapkından daha incelikli iltifat eder; bu iki profilin farkı ise, idealist-izaçlı birisinin her zaman iltifat edeceğinin garanti olmamasıdır” demiştim.

Sözünü ettiğim şey, sizlerin de büyük ihtimalle anladığı gibi, yazarken neyi önemsediğimizle ilgilidir. Ne olursa olsun, okurun gönlünü kazanmayı mı önemseriz yoksa kimi zaman onunla ters düşmeyi de göze alır mıyız? Asıl soru bu.

Yoksa bildiği doğruları kaleme alan bir yazar da özel hayatında çapkın olabilir veya her durumda okurun istediğini yazma çabasında olan bir yazar özel hayatında çapkın bir tavra sahip bulunmayabilir.

Doğru bildiğini yazan bir yazarın da büyük bir okur kitlesi olabilir. Kendi tarzında sebatla, uzun bir zaman direnmiş de olabilir, kolayca kabul görmüş de olabilir. Yazarın kendi yolunda gitmesi, okurun beklentileriyle mutlaka çatışacağı anlamına da gelmez. Doğru bildiğini yazan birisinin hırçın olması da gerekmez; yani okurun elinden tutarak onu incitmeden onun bir takım şeyleri fark etmesini de sağlayabilir.

Fakat başından beri her şartta okuyucunun beklentisini esas alan olan yazar çapkındır. Kimi alanlarda bu sorun da olmayabilir. Fakat özellikle toplumsal konularda farkındalığa sahip olduğu hâlde her şartta okur memnuniyeti arayan kişi "çapkındır" ve bu üzücüdür. Doğru bildiklerini yazma alışkanlığı varken, sahip bulunduğu okur kitlesini ve/veya bu kitlenin getirdiği avantajları kaybetme endişesiyle, o kişinin okura oynamaya başlaması da "çapkınlaşma" anlamına gelir ve buda üzücü bir durumdur. 

Bugün, çapkınlar özellikle muhafazakâr “edebiyatın” sorunudur. Kendi çocuklarına vermedikleri tavsiyeleri okurlarına vermekte, doğrudan nefsin arzularını anlatmamakta, fakat gönül dünyasına dair ayar bozucu mesajlarıyla özellikle yeni yetme dindar gençleri manipülasyona hazır hâle getirmektedirler.

Bunların yazınında İslam, aşk, ruhaniyet, buğudur. Gerçek ilişkilerin dinamiklerini anlatmamaktadırlar. “Celladını bile seveceksin” tarzı mesajlar veren ve kızı olduğunu bildiğim bir yazara “beyefendi, bu tavsiyeyi kendi kızınıza da verdiniz mi?” sorusunu tweet atarak sordum.  Tepkisi beni engellemek oldu. Hâlbuki “Savaş Bey, size yanlış gelebilir, ama bu tavsiyeyi kendi kızıma da veriyorum” deseydi, nasihatını onaylamamakla birlikte, onun iç ve dış bütünlüğüne sahip birisi olduğunu düşünecektim.

Bunlar su muhallebisi gibi yazarlardır. Din ticareti yapmakta ve yeni yetişen dindar gençleri yanıltmaktalar. Takipçileri adedince sorumludurlar. Zor zamanlarda dalgaya binmeye çalışırlar. Fark ettikleri hakikatlerin veya İslamî ilkelerin, kendilerini zora sokmayacak kısımlarını anlatırlar. Gerekirse, sahip oldukları şeyleri, hakikat uğruna kaybetme şeklindeki maskulen bir duruştan çok, sahip oldukları şeyleri ne olursa olsun korumaya yönelik "hayatta kalmacı" bir duruşları vardır.


Allah yardımcımız olsun!
 -----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Videosu
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder